Udane akwarium? Dlaczego nie?

Ta książka może długo służyć jako zbiór danych pomocnych przy zakładaniu niedrogiego słodkowodnego akwarium i w jego późniejszej pielęgnacji. Wraca się do niej wielokrotnie. Uznawana jest za jedną z kluczowych pozycji kanonu literatury akwarystycznej. Tłumaczona była na niemiecki i włoski.

Akwarysta dowie się z niej:

  • w jaki sposób rośliny oczyszczają wodę i podłoże, sprawiając, że akwarium staje się zdrowsze dla ryb
  • które zabiegi pielęgnacyjne są ważne, a które tylko stratą czasu
  • o faktach z życia roślin - danych, które przydadzą się w walce z glonami
  • jak z powodzeniem uprawiać rośliny bez plątaniny kabli i rurek oraz drogich urządzeń.

Diana Walstad, akwarystka z wieloletnim doświadczeniem, jest z wykształcenia mikrobiologiem. Przez wiele lat zajmowała się badaniami dla medycyny. Obecnie pracuje dla rządu federalnego USA jako biolog komórki.

Autorka tak pisze o swojej książce:

Rośliny w akwarium to książka dla akwarystów chcących założyć zbiornik z roślinami i zrozumieć procesy ekologiczne, jakie w nim zachodzą.
Większość książek o roślinach akwariowych jedynie wymienia i opisuje poszczególne gatunki lub przedstawia, jak urządzić zbiornik z roślinami. Ta książka jest inna. Objaśnia podstawowe mechanizmy funkcjonowania ekosystemu akwarium: w jaki sposób rośliny oddziałują na ten ekosystem i jak on oddziałuje na nie. Pokazuje, że rośliny stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale mogą także pomóc w utrzymaniu zdrowia ryb i w ograniczeniu czynności pielęgnacyjnych w zbiorniku.
Oprócz tego moja książka przedstawia obszernie dane naukowe, z którymi akwaryści nigdy się nie zetknęli. Częstokroć stoją one w sprzeczności z poglądami panującymi w akwarystyce - poglądami niejednokrotnie opartymi raczej na przestarzałych książkach i na obserwacjach hobbystów niż na danych doświadczalnych.

Robert G. Wetzel, biolog, autor Limnology:

Jestem zachwycony sposobem, w jaki przekazała Pani akwarystom naukową wiedzę, która umożliwi im rozsądnie postępować ze swoimi akwariami. Podziwiam także próbę kształcenia osób nieparających się zawodowo nauką - zbyt często zaniedbuje się laików o zacięciu naukowym. Szczególnie cieszy, że w książce uniknięto gadżetów, które na ogół są całkowicie bezużyteczne. Przedstawione w książce działanie ekosystemu i równowagi to jedyny rozsądny kierunek na dłuższą metę.

Don Dewey, redaktor Freshwater and Marine Aquarium

Ta książka jest znakomita pod każdym względem. Moim zdaniem to doskonały, praktyczny przewodnik dla każdego akwarysty, który chce założyć piękne akwarium z roślinami. Poza tym, że przedstawia sprawy podstawowe, jest także pogłębionym badaniem ekosystemu wodnego i mówi, w jaki sposób wpływa on na rośliny.

Paweł Zarzyński (Magazyn Akwarium 6/2007, s. 68)

Jedną z nowości na rynku księgarskim jest polskojęzyczne wydanie znakomitej książki Diany Walstad „Rośliny w akwarium. Ekologia roślin wodnych dla akwarystów”. Jest to pozycja całkowicie wyjątkowa - jej autorka, z wykształcenia biolog specjalizujący się w procesach zachodzących w komórce, przedstawia bowiem rośliny akwariowe nie z punktu widzenia ich walorów dekoracyjnych, ale jako istotny, pełniący złożone i wielorakie funkcje komponent sztucznego ekosystemu utworzonego w zbiorniku. Podczas tej lektury poznajemy rośliny od zupełnie innej strony, uczymy się doceniać ich rolę w zakresie oczyszczania wody i podłoża ze związków azotowych i metali ciężkich oraz dowiadujemy się, w jaki sposób mogą być one przydatne do walki z glonami. Zdobywamy również mnóstwo wiadomości z zakresu fizjologii roślin, w tym sposobu, w jaki się odżywiają. Nie jest to jednak nudny, naukowy wywód. Po pierwsze, autorka w pasjonujący, a zarazem prosty i przystępny sposób omawia nawet najbardziej zawiłe pojęcia z zakresu biologii roślin, po drugie zaś, udziela mnóstwa praktycznych rad niezmiernie pomocnych podczas urządzania i opieki nad zbiornikiem. Co bardzo ważne, propaguje ona i poleca akwaria typu „low-tech”, a więc takie, w których kosztowne urządzenia techniczne w maksymalnym stopniu zastępowane są przez umiejętne wykorzystanie naturalnych procesów biologicznych zachodzących między rybami, roślinami, mikroorganizmami oraz nieożywionymi komponentami zbiornika (woda, podłoże). Obszerny rozdział poświęcony jest też zjawiskom allelopatycznym występującym w skomplikowanym, jak się okazuje, świecie roślin. Nie może zabraknąć również szczegółowego i wyjątkowo przystępnego opisu wszystkich najważniejszych procesów biochemicznych zachodzących w wodzie akwariowej, począwszy od dobrze poznanego cyklu azotowego, a skończywszy na mechanizmach powstawania substancji humusowych, przemian siarkowodoru oraz fermentacji i metanogenezy.
Książka Diany Walstad jest lekturą obowiązkową dla każdego akwarysty, który czuje się zagubiony w gąszczu niezrozumiałych dla niego pojęć z zakresu chemii i biologii. Po jej przeczytaniu wiele skomplikowanych na pozór zagadnień wyda mu się dziecinnie proste, zaś opieka nad akwarium stanie się przyjemniejsza i bardziej przewidywalna.

o czym to spis treści ze środka +3 grosze jak kupić
© ORIOL 2007 na start